KOLÁŽE

- vernisáž:   čtvrtek 7. května v 18 hodin

Alice Krátká
(* ve 2. polovině 20. století druhého tisíciletí; České Budějovice)
Vystudovaná aranžérka, pracující dlouhá léta ve firmě zabývající se výstavami a veletrhy, kde proniká do oboru počítačové grafiky, později zakládá vlastní reklamní studio a začíná podnikat na volné noze. Sama o sobě říká, že je závislá na své nezávislosti. Miluje pruhy, ať už černé nebo bílé, a tudíž i zebry. Přátelé a známí jí znají také pod přezdívkou 'Zebralice'. Je filmovým nadšencem, milovnice koček a fotící si pro radost. Na začátku roku 2014 se poprvé pouští do tvorby koláže a vzápětí si tuto výtvarnou techniku zamiluje. Oproti ručně vyráběné koláži se soustředí na její digitální zpracování, při kterém využívá znalosti z počítačové grafiky. Následuje vlna plodného období, ve kterém vzniká série koláží, jež jsou posléze uveřejněny na webu Esthéte actuelle.
V kolážích se odráží její vytříbený osobitý styl a smysl pro detail. Sama přitom během tvůrčího procesu minimalizuje pohled na jádro věci, nepouští se (nehledá) do hlubokých významů, ale zaměřuje se na tvorbu nevšedních kombinací jako takových, kterou technika koláže umožňuje, a v níž nachází tu pravou radost z díla. Vedle toho jsou v jejích dílech čitelné stopy záliby v literatuře a obliba některých spisovatelů.

Kateřina Bolechová (*1966 České Budějovice)
V roce 2007 jí vyšla sbírka poezie „Rozsvícenou baterkou do pusy“ v edici Stůl jako neprodejná příloha časopisu Psí víno, v roce 2009 sbírka „Antilopa v moři k majáku daleko má“ v téže edici a v roce 2013 sbírka „Pohřebiště pecek“ v Nakladatelství Petr Štengl. Je zastoupena v antologiích a almanaších, například: Nejlepší české básně 2010 (Host) a Nejlepší české básně 2013 (Host). Některé z jejích textů byly přeloženy do italštiny, slovinštiny, polštiny, němčiny a maďarštiny. Zhruba od roku 2000 se také zabývá tvorbou koláží. Po roce 2000 měla dvě doprovodné výstavy koláží v Literární kavárně „Měsíc ve dne“ v Českých Budějovicích, v roce 2008 vystavovala společně s Adamem Ptáčkem („Horseradish aneb křenová sexy výstava“) v Literární kavárně „Měsíc ve dne“ v Českých Budějovicích, v roce 2012 v Kině Kotva České Budějovice („Nejsme obyčejní“), v roce 2013 v Ukradené galerii v Děčíně a Ukradené Galerii v Písku, kde měla prezentaci i v roce 2014. V roce 2016 má naplánovanou výstavu v Městském muzeu Velvary. V roce 2009 doprovodila kolážemi knihu amerického spisovatele Stephena Foehra „Storyville“ a v roce 2013 CD a booklet Toma Jegra „Je to nebezpečný“. Její koláže byly publikovány také na internetu v kulturním časopise Dobrá adresa, v časopise iLeGaLiT /Slovensko/ a na webu Skupiny XXVI.
Technika koláží: HandMade. „Nejsem příliš trpělivý člověk a koláž je pro m ne většinou několikaminutovou záležitostí. Navíc nemám ráda kalkul a výsledek je mnohdy dílem „náhody“. Ovšem existují i koláže, u kterých vím přesně, co mělo být „řečeno“.

Eva Smolíková (*1966 Plzeň)
Vystudovala několik škol a pracovala v celé řadě profesí, od ekonomky přes učitelku grafických předmětů, lektorku jazyků, překladatelku a tlumočnici po další a další… Sama se necítí profesionálkou v žádném oboru, její tvorba je čistě amatérská a jak sama říká, je jen prostředkem pro meditaci a intenzivnější zakoušení pocitu bytí v přítomnosti. V mládí se zabývala literární tvorbou, později fotografováním a malbou olejů, v této době se podílela i na řadě společných výstav. Nyní se ve svém volném čase nejraději věnuje kolážím, překladům z cizích jazyků a meditaci. Je praktikující buddhistkou, v klášteře přijala jméno Tenzin Lhamo.
Technika koláží: Lettrismus na vlastních fotografiích

Kalendář akcí

listopad
28 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.